Forum DZIAŁKOWIEC W  POLSCE . Strona Główna DZIAŁKOWIEC W POLSCE .
MIEJSCE SPOTKAŃ UŻYTKOWNIKÓW DZIAŁEK.PORADNIK DZIAŁKOWCA .
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kompost
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DZIAŁKOWIEC W POLSCE . Strona Główna -> NAWOŻENIE.KOMPOST.GLEBA.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
banita_bis
Administrator


Dołączył: 21 Sty 2015
Posty: 1562
Skąd: Dolnoślązak, Góry Olbrzymie

PostWysłany: Nie Maj 23, 2021 07:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z opóźnieniem, ale zacząłem walkę z kompostnikiem. Osłony rozebrane i przestawione na nowe miejsce. Pryzma póki co jest strasznie mokra i ciężko się przesiewa. Musi jednak trochę przeschnąć. Dzisiaj ma padać, więc może jutro.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Nie Maj 23, 2021 07:25    Temat postu:

Powrót do góry
banita_bis
Administrator


Dołączył: 21 Sty 2015
Posty: 1562
Skąd: Dolnoślązak, Góry Olbrzymie

PostWysłany: Nie Maj 23, 2021 07:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W tym roku wpadłem na dość szalony pomysł. W łowisku mieliśmy wywiezione odpady spod bukownika (wialnia do przesiewania zboża). Znajomy rolnik nam to wywiózł dla zwierzyny. Zwierzyna praktycznie tego nie brała, mimo że są to właściwie wyłącznie nasiona i chwastów. Z pryzmy jelenie, sarny i dziki zrobiły placek, dołożyły swoje i to wszystko zaczęło ładnie się kompostować. Przywiozłem tego na działkę trzy przyczepki. Woniało azotem niczym z niezłego obornika.
Ma to strukturę prawie piasku, czyli wygodnie się rozsiewa. Jednym słowem rewelacja. Sypałem to po przekopaniu, ale przed przegrabieniem.
Jedynym problemem są nieprzegnite nasiona, które natychmiast tworzą zielony dywanik; głownie te z wierzchu pryzmy, bo środek był przegnity całkowicie.
Ale to mały problem w porównaniu z korzyściami.
W przyszłym roku spróbuję powtórzyć taki numer.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
administrator
Administrator


Dołączył: 07 Wrz 2008
Posty: 7988
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Nie Maj 23, 2021 08:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Praktyczne podejście Very Happy
_________________
Pozdrawiam -Maria
Przestrzegaj praw autorskich.
https://www.facebook.com/pages/Dzia%C5%82kowiec-w-Polsce-Forum/1374661736135118
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
banita_bis
Administrator


Dołączył: 21 Sty 2015
Posty: 1562
Skąd: Dolnoślązak, Góry Olbrzymie

PostWysłany: Sro Cze 02, 2021 20:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten pomysł z kompostowaniem nasion trwa okazał się sukcesem połowicznym.Very Happy
Nasiona, które nie przegniły, fantastycznie kiełkują i w kilku miejscach mam ładny zielony dywanik. Ale pomalutku sobie z nim daję radę.
Plus dodatni to wróble, które sobie upodobały moją działkę; te nasionka to w końcu ich najbardziej naturalny pokarm.
Dzisiaj dość gruntownie przemieszałem wierzchnią warstwę pryzmy, żeby zniszczyć wschody. Za to w środku pryzmy jest już piękna próchnica.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nn.tomasz
Mała gwiazdka
Mała gwiazdka


Dołączył: 09 Mar 2021
Posty: 22

PostWysłany: Pią Cze 11, 2021 16:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nawiązując do wróbli (dla mnie małe cholery) - córka kiedyś wysiała do korytka pełną paczkę jakichś egzotycznych roślin, zapłaciła za te nasionka jak za złoto. Jej narzeczony stwierdził, że lepiej im będzie rosnąć na tarasie w pełnym słońcu. Tak szybko jak wystawił jej korytko na taras, tak szybko wróble wszystko wydziubały.Zrobił jej niedźwiedzią przysługę.
A mi z resztą też potrafiły wydziobywać nasiona z ogródka.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
banita_bis
Administrator


Dołączył: 21 Sty 2015
Posty: 1562
Skąd: Dolnoślązak, Góry Olbrzymie

PostWysłany: Sob Cze 12, 2021 21:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poradziłem sobie z pryzmą, już nie zielenieje. Nasiona zneutralizowane. Very Happy
Większość się przekompostowała, a te zdrowe na wierzchu przemieszałem i już nie rosną. Na grządkach jeszcze mam trochę (osobiście zasianego Wink )
prosa i rdestu, ale to już nie problem, za parę dni będzie OK. Bilans jest dodatni.
Poza tym mam przesiany kompost "zwykły", też ładna kupka. Po zbiorach muszę to wszystko rozrzucić i przekopać. Trochę tego jest...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andre
MEGA GWIAZDA
MEGA GWIAZDA


Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 16683

PostWysłany: Sob Paź 01, 2022 14:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od kilku dni przesiewam przez sito kompost. Wykorzystałem go do nawożenia ziemi na odcinku gdzie będę sadził czosnek jak też wykorzystam go do usypania kopczyków przy różach, powojnikach, winoroślach, ... .
Wskazane jest przesiewanie ziemi kompostowej przez sito przed jej użyciem. Pozbywamy się w ten sposób nie przerobionych części jak też wyłapujemy robactwo jak pędraki, ... . Po rozrzuceniu kompostu należy wymieszać go z wierzchnią warstwą ziemi by nie tracił swoich właściwości.
_________________
działka Andre
Andrzej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Sob Paź 01, 2022 14:29    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DZIAŁKOWIEC W POLSCE . Strona Główna -> NAWOŻENIE.KOMPOST.GLEBA. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
Strona 13 z 13
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

DZIAŁKOWIEC W  POLSCE .  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group