Forum DZIAŁKOWIEC W  POLSCE . Strona Główna DZIAŁKOWIEC W POLSCE .
MIEJSCE SPOTKAŃ UŻYTKOWNIKÓW DZIAŁEK.PORADNIK DZIAŁKOWCA .
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pytania do Pomodoro nie dotyczące ekologicznych środków ...
Idź do strony 1, 2, 3 ... 16, 17, 18  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DZIAŁKOWIEC W POLSCE . Strona Główna -> UPRAWY WARZYWNE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szach42
Mała gwiazdka
Mała gwiazdka


Dołączył: 10 Lip 2009
Posty: 25
Skąd: Lublin

PostWysłany: Sro Lip 09, 2014 21:38    Temat postu: Pytania do Pomodoro nie dotyczące ekologicznych środków ... Odpowiedz z cytatem

pomodoro napisał:
Zbadać odczyn pH/kwasowość/. A najlepiej wykonać analizę gleby w stacji chemiczno-rolniczej.


Gleby u nas raczej kwaśne,bo np.taka lawenda rośnie , jak chwast.A jakie powinny być dla szpinaku ? Bo w jesieni sypałam wapnem ,ale mogłam bardziej odkwasić.

Pytania do Pomodoro nie związane z tematem " Pomodoro - ekologiczne środki ochrony roślin." proszę zadawać w niniejszym temacie.
moderator Andre
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Sro Lip 09, 2014 21:38    Temat postu:

Powrót do góry
pomodoro
Gwiazda
Gwiazda


Dołączył: 20 Maj 2014
Posty: 1161
Skąd: Małopolska

PostWysłany: Czw Lip 10, 2014 07:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2469

Jeśli chce się spokojnie sypiać naprawdę warto oddać glebę do analizy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
szach42
Mała gwiazdka
Mała gwiazdka


Dołączył: 10 Lip 2009
Posty: 25
Skąd: Lublin

PostWysłany: Czw Lip 10, 2014 11:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie jest to dla mnie aż tak istotne,żeby mi sen z powiek spędzało. Ważniejsze jest,żeby jakichś trucizn w glebie nie było np. po randapie a te podobno utrzymują się przez 10 lat nawet. Jak nie urośnie szpinak, to urośnie groszek i zawsze coś jest. Spróbuję jeszcze w sierpniu zasiać a jak będzie znowu klapa, to dam sobie spokój . Tak samo miałam kiedyś z rzodkiewką ,ale w tym roku była ok. Bywa rok na coś dobry i bywa na coś zły. Jak w ogródku różnorodność jest, to coś się uda.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andre
MEGA GWIAZDA
MEGA GWIAZDA


Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 16683

PostWysłany: Sro Lip 16, 2014 20:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam nawóz płynny Mikrovit 1. Data gwarancji zakończyła się w grudniu 2011 roku. Nawóz jest szczelnie zakręcony i w okresie zimowym przechowywany w plusowych temperaturach. Czy nadaje się jeszcze do oprysku dolistnego warzyw jak pomidory, papryka, ... .
_________________
działka Andre
Andrzej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kok
Gość





PostWysłany: Pią Lip 18, 2014 11:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja też mam przeterminowany nawóz płynny. Pomodoro czekamy na odpowiedź.
Powrót do góry
pomodoro
Gwiazda
Gwiazda


Dołączył: 20 Maj 2014
Posty: 1161
Skąd: Małopolska

PostWysłany: Pon Lip 21, 2014 13:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli w nawozie nie ma wytrąconego osadu jest on pełnosprawny.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kazik
MEGA GWIAZDA
MEGA GWIAZDA


Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 4636
Skąd: centrum

PostWysłany: Czw Sty 15, 2015 16:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pomodoro a może masz własnej produkcji środki do odstraszania kretów na działce.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pomodoro
Gwiazda
Gwiazda


Dołączył: 20 Maj 2014
Posty: 1161
Skąd: Małopolska

PostWysłany: Czw Sty 15, 2015 18:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie mam. U mnie kret zjawia się sporadycznie i nie przedstawia żadnego problemu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zielonaplaneta
Mała gwiazdka
Mała gwiazdka


Dołączył: 28 Lut 2015
Posty: 42

PostWysłany: Wto Mar 10, 2015 18:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam na forum Smile

Pytanie Very Happy

Czy woda z beczki z działki ROD ,która stoi od jesieni czy tam od lata zeszłego roku,na dnie jest muł i sporo glonów nadaje się do podlewania wczesnych warzyw na działce np. rzodkiewki ?

Taka woda przeważnie śmierdzi,jak myślę i coś tam usłyszałem dzięki wysokiemu stężeniu azotanów.

Sprawa nie dotyczy jednej beczki tylko kilkunastu beczek plastikowych 100-200L na które dostałem zezwolenie,że mogę sobie wykorzystać jak będę potrzebował,a bieżąca woda będzie dopiero pod koniec kwietnia.

Czy taka woda nadaje się do podlewania warzyw ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pomodoro
Gwiazda
Gwiazda


Dołączył: 20 Maj 2014
Posty: 1161
Skąd: Małopolska

PostWysłany: Wto Mar 10, 2015 20:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A skąd niby te azotany w deszczówce ?. Jakaś ilość tlenków azotu może znajdować się w opadach burzowych jako skutek wyładowań atmosferycznych, ale nie dajmy się zwariować.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zielonaplaneta
Mała gwiazdka
Mała gwiazdka


Dołączył: 28 Lut 2015
Posty: 42

PostWysłany: Wto Mar 10, 2015 20:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pomodoro,taka zleżała woda śmierdzi gnojówką? Jak sprawdzałem w niektórych to jest warstwa mułu na około 10cm,prawdopodobnie jakieś opadające liście itp. kiszą się tam od kilku lat. Zamoczyłem tam butelkę i pobrałem zieloną wodę o silnym zapachu gnilnym.

Podlewać czy raczej nie ? Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pomodoro
Gwiazda
Gwiazda


Dołączył: 20 Maj 2014
Posty: 1161
Skąd: Małopolska

PostWysłany: Wto Mar 10, 2015 21:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W takiej wodzie będzie bogactwo bakterii beztlenowych. Ponieważ takie warzywa jak rzodkiewka czy sałata mają krótki okres wegetacji a do tego są zjadane na surowo, lepiej tej wody nie używać do podlewania.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zielonaplaneta
Mała gwiazdka
Mała gwiazdka


Dołączył: 28 Lut 2015
Posty: 42

PostWysłany: Pią Mar 20, 2015 19:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pomodoro, kupiłem Flarovit NPK 4-6-8 do pelargonii i pytanko a raczej kilka Smile

Od kiedy zacząć zasilać pomidorki podczas robienia rozsady ?

Od kiedy zacząć zasilać inne warzywa takie jak seler,por, szpinak,papryka?

Na opakowaniu sterluxa jest napisane,że starcza papu na kilka tygodni,a później zalecenie aby wymienić na inne podłoże do większych roślin.

Jeszcze zauważyłem,że niektórym pomidorom zasychają końcówki liścieni. Czy potrafił być na podstawie zdjęcia podać przypuszczalne powody tego zasychania ?

I jeszcze jedno pytanko Smile Rozrobiłem OW z węglanu wapnia i octu owocowego 6% . Te takie małe roślinki sobie tym pryskać raz na tydzień czy nie ma potrzeby i zacząć pryskać dopiero przed wysadzeniem w glebę ?

Pozdro Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pomodoro
Gwiazda
Gwiazda


Dołączył: 20 Maj 2014
Posty: 1161
Skąd: Małopolska

PostWysłany: Pią Mar 20, 2015 20:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lubię pytania na które istnieje szybka i precyzyjna odpowiedź. Te pytania , które zadałeś niestety do takich nie należą.

1. Moment rozpoczęcia nawożenia rozsady zależy od zasobności podłoża, objętości podłoża i szybkości wzrostu. Inaczej będzie jeśli przepikujesz siewkę pomidora do doniczki o pojemności 50 ml przykładowo, a inaczej jeśli podłoża w doniczce będzie 0,5 l. Generalnie, jeśli podłoża jest nieproporcjonalnie dużo w porównaniu do masy rośliny to parowanie wody z otwartej powierzchni wielokrotnie przekracza ilość wody pobraną przez roślinę. Jeśli w takiej sytuacji rozpoczniemy fertygację to będzie nam stale rosło stężenie składników mineralnych w podłożu. Przykładowo podłoże Sterlux do wysiewu czy uniwersalne zawiera w sobie następujące ilości poszczególnych składników makro :
azot- 84 mg/l; fosfor- 96 mg/l jako P2O5; potas- 108 mg/l jako K2O. W momencie, gdy dostarczysz do podłoża w doniczce ilość wody z nawozem równą objętości podłoża a roślina jeszcze nie ruszyła ze wzrostem to stężenie składników niebezpiecznie wzrośnie. I tak :

azot- 84 + 120= 204 mg/l
fosfor 96 + 180= 276 mg/l
potas 108 + 240= 348 mg/l

gdy tymczasem pomidor potrzebuje w glebie maksymalnie :

azotu- 120 mg/l
fosforu - 184 mg/l jako P2O5
potasu - 300 mg/l

I tu mogą zacząć się schody. Nadmiar azotu z równoczesnym nadmiarem potasu może blokować pobieranie magnezu i wapnia. Nadmiar fosforu- blokować pobieranie niektórych mikroelementów. Ja osobiście pikuję pomidory z kuwety do palety 5x9. I rozpoczynam fertygację jeśli zauważę wyraźnie, że pomidor ruszył ze wzrostem. Jeśli pikowalibyśmy rozsadę do czystego odkwaszonego torfu to wtedy rozpoczynamy fertygację od razu po przepikowaniu.

Przy fertygacji innych rozsad też należy wziąć pod uwagę proporcję wielkości rosliny do objętości podłoża i szybkość wzrostu. Poza tym należy sprawdzić patrząc w tabelę liczb granicznych, które publikowałem wcześniej w wątku z analizami gleb, czy posiadany przez nas nawóz odpowiada składem wymaganiom innych warzyw. Może trzeba zmienić stężenie albo wręcz zastosować inny nawóz.

2.Zasychanie końcówek rozsady pomidorów to częsta przypadłość. Tu też powody mogą być różne. Nadmiar wody w podłożu, za niska temperatura podłoża za wysokie stężenie nawozu w podłożu, za mało światła , choroby korzeni.

Wydawałoby się, że pomidor to prosta roslina w uprawie. Jednak od wiosny do jesieni występuje masa problemów.

Jeśli chcesz tym posiadanym nawozem fertygować inne warzywa, to podaj jakie. Powiem Ci konkretnie czy ten nawóz pasuje i w jakim stężeniu trzeba go używać. Mogę Ci na teraz jedynie powiedzieć, że papryka ma identyczne wymagania co pomidor.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zielonaplaneta
Mała gwiazdka
Mała gwiazdka


Dołączył: 28 Lut 2015
Posty: 42

PostWysłany: Sob Mar 21, 2015 19:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć, z rozsady w domu mam około 50szt. pomidorów, 8 papryk , seler korzeniowy,por,szpinak .Na więcej nie mam już okien. W inspekcie posiałem rzodkiewkę i sałatę,a reszta warzyw pójdzie bezpośrednio do gruntu . Tunel foliowy już prawie gotowy,zostało tylko zgrzać zakłady pod linkę napinającą folię.

Pomidorki idą ładnie Jedne już po pikowaniu a inne dopiero się szykują do pikowania. Seler i por też jak na razie rośnie,a szpinak dopiero wysiany.


Jutro zrobię zdjęcia tego co mam w domu Smile Pozdro
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Sob Mar 21, 2015 19:27    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DZIAŁKOWIEC W POLSCE . Strona Główna -> UPRAWY WARZYWNE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 16, 17, 18  Następny
Strona 1 z 18
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

DZIAŁKOWIEC W  POLSCE .  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group