Forum DZIAŁKOWIEC W  POLSCE . Strona Główna DZIAŁKOWIEC W POLSCE .
MIEJSCE SPOTKAŃ UŻYTKOWNIKÓW DZIAŁEK.PORADNIK DZIAŁKOWCA .
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Niezależne Stowarzyszenia Ogrodowe
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 12, 13, 14
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DZIAŁKOWIEC W POLSCE . Strona Główna -> STOWARZYSZENIA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Annakarenina
MEGA GWIAZDA
MEGA GWIAZDA


Dołączył: 21 Gru 2008
Posty: 3600
Skąd: zachodniopomorskie

PostWysłany: Pią Lis 14, 2014 11:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Natomiast w przypadku wyodrębnienia się, stowarzyszenie musi już dbać samo o siebie pamiętając o bezpośrednim nadzorze uprawnionego organu.

Zgadza się i to jest zapisane w ustawie o stowarzyszeniach.
Cytat:
W tym przypadku wprowadzony przez sąd przedstawiciel do prowadzenia bieżących spraw (odpowiednik nadzoru komisarycznego) może być na tzw. etacie i obciążać ogród wysokimi kosztami finansowymi (rozdział 3- - nadzór nad stowarzyszeniami, ustawa - Prawo o stowarzyszeniach).

To o czym piszesz może nastąpić tylko w razie rozwiązania stowarzyszenia przez sąd na wniosek organu nadzorującego lub prokuratora i to w przypadku gdy działalność wykazuje rażące i uporczywe naruszanie prawa albo postanowień statutu i nie ma warunków do przywrócenia działalności zgodnej z prawem lub ze statutem.
Ja osobiście jestem przeciwnikiem jakiejkolwiek "centrali"lecz nie wykluczam ,że w przyszłości nie zmienię zdania.To zależy na jakich zasadach i warunkach miałaby działać ale jak sam zauważyłeś to póki co jest odległa przyszłość.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Pią Lis 14, 2014 11:00    Temat postu:

Powrót do góry
tw48
Super gwiazda
Super gwiazda


Dołączył: 15 Gru 2012
Posty: 1566
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pią Lis 14, 2014 12:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Macie rację. Ale już dziś, przed podjęciem decyzji o wyodrębnieniu należy uwzględnić bezpieczeństwo (przyszłość) wyodrębnionego stowarzyszenia.
Organ sprawujący nadzór nad stowarzyszeniem (rozdział 3 ustawy - Prawo o stowarzyszeniach) nie musi nas wspierać, bo nie ma w tym żadnego interesu (zwolnienia z podatku gruntowego). Zgodnie z art. 25, ma prawo od nas "...żądać..." Dalsze artykuły tego rozdziału dają organom nadzorującym narzędzia do skutecznego sprawowania i egzekwowania nadzoru.

Ale nasza dyskusja przechodzi z tematu - jak się skutecznie wyodrębnić, w zagadnienie - czy należy się wyodrębnić i jakie to niesie problemy. To obszerne temat na dłuższą dyskusję...
Przykładowo - małe ogrody mogą nie dać sobie rady. Dziś trudno o "społeczników", którzy zamiast odpoczywać na działce podejmą się odpowiedzialnej i pełnej konfliktów pracy w zarządach. Pamiętajmy, że wyodrębnione stowarzyszenia muszą jak najszybciej, poza statutem i regulaminem, opracować i podjąć uchwały organizacyjne (rozliczenie prądu, wody, itp). Wszak uchwały PZD ich już nie będą dotyczyć. "Skaperowanie" jak największej liczby członków spośród działkowców ułatwi zarządowi dalszą pracę.
Reasumując, silny aktyw jest w stanie skutecznie i bezpiecznie rozkręcić to wielkie koło oraz skutecznie zarządzać wyodrębnionym stowarzyszeniem. Właśnie to powinno być podstawowym warunkiem do wyodrębnienia.
Natomiast szybkie, nieprzemyślane decyzje i działania są najczęściej efektem "odreagowania" na monopolistyczną, a wręcz despotyczną politykę kierownictwa PZD. Ale to już odrębny temat. Minuta milczenia jest tu bardzo na miejscu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Teodor44
Super gwiazda
Super gwiazda


Dołączył: 16 Sie 2012
Posty: 1972
Skąd: Wielkopolaninem jestem

PostWysłany: Pią Lis 14, 2014 16:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tw48 napisał:

Przykładowo - małe ogrody mogą nie dać sobie rady. Dziś trudno o "społeczników", którzy zamiast odpoczywać na działce podejmą się odpowiedzialnej i pełnej konfliktów pracy w zarządach.


Jak się ogród potrafi wyodrębnić z objęć PZD to też dalej sobie poradzi.
Straszysz problemami, działkowcy prowadzący ogrody to nie banda debili.
Z tymi "społecznikami"też nie jest tak źle. Smile Przecież to oni wyodrębnili ogród.
Obowiązków i wydatków nie przybędzie, wiele spraw się uprości np. księgowość.
Dyskutujmy twórczo nad problemami które mają ogrody które się wyodrębniły a nie szukajmy hipotetycznych problemów co by było gdyby....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tw48
Super gwiazda
Super gwiazda


Dołączył: 15 Gru 2012
Posty: 1566
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sob Lis 15, 2014 10:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teodor 44 słusznie przywołał mnie do porządku, tzn. do powrotu do zasadniczego tematu.
Podstawą (drogowskazem) formalnych czynności zmierzających do wyodrębnienia jest art. 73 ust. 2 ustawy o ROD, który jednoznacznie wskazuje na wymogi, jakie komitet założycielski musi spełnić występując z wnioskiem o rejestrację. Wymogi te są określone w w ustawie - Prawo o stowarzyszeniach oraz w ustawie o ROD.
Jednak nie mniej istotna jest (moim zdaniem) taktyka skutecznego postępowania.
Komitet założycielski, jeszcze przed zwołanym zebraniem, winien rozpropagować wśród działkowców opracowany statut wyodrębnionego stowarzyszenia, podjąć dyskusję i przekonać działkowców do głosowania nad uchwałą o wyodrębnieniu. Dość obrazowym i przemawiającym argumentem jest wskazanie kwoty jaka pozostanie w dyspozycji ogrodu z 35 % składki odprowadzanej corocznie do okręgu i "krajówki". W ogrodzie składającym się z 500 działek może być kwota nawet 15 tys. zł.
Na zebraniu najczęściej nie ma warunków do wnikliwego, a więc i długotrwałego dyskutowania o szczegółach. Grupa malkontentów oraz ignorantów prawa często potrafi nieźle narozrabiać. Im większa liczba działkowców będzie odpowiednio przygotowana (posiadać argumenty) o projekcie statutu oraz o wyodrębnieniu, tym łatwiej będzie uzyskać wymagana liczbę głosów.
Należy pamiętać, że art. 70 obliguje do głosowania najpierw nad uchwałą o pozostawieniu ROD w PZD, a następnie nad uchwałą o wyodrębnieniu.
To poważna przeszkoda, którą można przeskoczyć m.in. poprzez wcześniejsze przekonanie działkowców przez komitet założycielski.
Szkoda, że tak niewiele czasu pozostało... Za dwa lata z pewnością będzie łatwiej...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Annakarenina
MEGA GWIAZDA
MEGA GWIAZDA


Dołączył: 21 Gru 2008
Posty: 3600
Skąd: zachodniopomorskie

PostWysłany: Sob Lis 15, 2014 19:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Należy pamiętać, że art. 70 obliguje do głosowania najpierw nad uchwałą o pozostawieniu ROD w PZD, a następnie nad uchwałą o wyodrębnieniu.

Absolutnie nie!!!!Ustawodawca dał wybór bo by doszło do anomali.Proszę jeszcze raz przeczytać i zwrócić uwagę na spójnik "albo".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
romank
Większa gwiazdka
Większa gwiazdka


Dołączył: 09 Maj 2011
Posty: 195

PostWysłany: Sob Lis 15, 2014 20:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tw48 jak napisałeś - obrazowym i przemawiającym argumentem jest wskazanie kwoty jaka pozostanie w dyspozycji ogrodu z 35 % składki odprowadzanej corocznie do okręgu i "krajówki". W ogrodzie składającym się z 500 działek może być kwota nawet 15 tys. zł.- przecież ten argument od 1 stycznia 2015 już nie będzie istniał. Taka interpretacja to manipulacja. A miała być uczciwa informacja jak widać nowi robią znowu zamęt działkowcom w osiągnieciu swych celów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tw48
Super gwiazda
Super gwiazda


Dołączył: 15 Gru 2012
Posty: 1566
Skąd: Łódź

PostWysłany: Nie Lis 16, 2014 13:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To żadna manipulacja. Trudno wszystko naraz umieścić w toku dyskusji.
PZD przygotował "odpowiednio" porządki zebrań oraz regulamin i ten szablon zdecydowana większość zarządów bezkrytycznie realizuje.
Oczywiście komitet założycielki, bezpośrednio po dyskusji nad projektem statutu winien wnieść pod głosowanie uchwałę o wyodrębnieniu. Ale czy w praktyce tak jest?
Warto pamiętać, że dla "centrali" liczy się kasa. Oczywiście dotychczasową składkę członkowską zastąpią "...wydatki związane z zarządzaniem ROD..." (art. 33 ust. 2 pkt 5), a składkę członkowską będą uiszczać jedynie członkowie stowarzyszenia. Z pewnością będzie ona relatywnie mała, by nie odstraszać działkowców od członkostwa.
Przypominam, że na dzień 31 grudnia 2013 w 26 okręgowych zarządach PZD było 4926 ogrodów o powierzchni 43 237 ha. Liczba działek wynosiła 963 351, zaś ich powierzchnia 33 913 ha.
Wystarczy przemnożyć 33 913 ha przez 19 gr/m2, a z tej kwoty obliczyć 35% i już wiemy ile pieniędzy z naszych składek jest w dyspozycji okręgów i "krajówki". Z tych 35% 20% pozostaje w okręgu, 10% dla krajówki, a 5% na fundusz ochrony ogrodów (postępowania sądowe, odszkodowania itp).
Pamiętajmy, że część ogrodów skutecznie się wyodrębni. Czy "centrala" zrezygnuje z dotychczasowych dochodów? Czy nie zrekompensuje strat poprzez odpowiednie naliczenia kosztów zarządzania?
Moim zdaniem dla małych ogrodów nie ma to większego znaczenia, bo ich zarządy i tak funkcjonują społecznie za symboliczną złotówkę. Ale duże ogrody generują całkiem wysokie kwoty, a niektóre zarządy "są na pensji".
Więc...
No właśnie... Jaką PZD podejmie politykę (zwłaszcza finansową) wobec działkowców taka będzie przyszłość całego stowarzyszenia PZD. A nasi etatowi prezesi, będąc w wieku emerytalnym, raczej myślą o własnych stołkach i kasie, a mniej o dalekiej przyszłości stowarzyszenia PZD.
Pożyjemy, zobaczymy. Raczej zalecam czujność (:
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ELIZA
Super gwiazda
Super gwiazda


Dołączył: 17 Mar 2009
Posty: 2789
Skąd: warm-mazurskie

PostWysłany: Pią Sty 09, 2015 17:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://dziennikelblaski.pl/238397,Dzialkowcy-odeszli-od-zwiazku-quotTeraz-czujemy-sie-naprawde-na-swoimquot.html#axzz3OLGyMt4h
Cieszą się. Jak nastanie jakiś "KRÓL" działkowy z fochami to nie będzie cieszenia się. No chyba że będzie to wyjątek.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tw48
Super gwiazda
Super gwiazda


Dołączył: 15 Gru 2012
Posty: 1566
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pią Sty 09, 2015 19:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W przypadku wskazanym przez Elizę ten wyodrębniony ogród zatrzyma w swojej kasie około 3 tys. zł pod warunkiem zachowania dotychczasowej wysokości opłat ogrodowych.
Najważniejsze dla takich ogrodów to zgromadzenie przy nowym zarządzie jak największej liczby członków, którzy aktywnie wesprą działania zarządu, ale i skontrolują prawidłowość tych działań.
Tak czy owak, problemy są wszędzie i najlepiej aktywnie wspierać (a z tym różnie bywa) oraz kontrolować działania zarządów.
Życzę im sukcesów i jak najmniej problemów. Cool
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tw48
Super gwiazda
Super gwiazda


Dołączył: 15 Gru 2012
Posty: 1566
Skąd: Łódź

PostWysłany: Wto Paź 25, 2016 17:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Realizując szczytne cele i życiowe plany warto zacząć od dogłębnego poznania prawa.
http://pzd.pl/artykuly/19017/188/Jak-zarobic-na-likwidacji-ogrodu-czyli-sprawa-dawnego-ROD-Metalowiec-w-Chojnicach.html
Obietnice są tylko obietnicami, a przepisy prawa są dla wszystkich wiążące.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
banita_bis
Administrator


Dołączył: 21 Sty 2015
Posty: 1562
Skąd: Dolnoślązak, Góry Olbrzymie

PostWysłany: Sro Paź 26, 2016 11:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chętnie bym coś przeczytał, ale napisane "z boku", z dystansu. Byle nie była to "gwiazda" lub jej podobni, o których lekko się kłócimy w innym wątku Wink
Jak to w PZD, nie odbyło sie bez demagogii. Dowód ? Jest pod koniec artykułu:
Szkoda jednak, że urzędnicy nie dostrzegają faktu, że dziś ogrody są otwarte i swój czas w nich może spędzać każdy z mieszkańców. Natomiast zabetonowanie tego terenu, wybudowanie olbrzymich, zamkniętych osiedli pozbawi mieszkańców miasta możliwości korzystania z tych terenów.
Trochę mnie bawi, kiedy ktoś stara się udowodnić, że obecne typowe (modelowe ?) ogrody sa bardziej otwarte dla osób z zewnątrz niż nawet ogrodzone osiedla.
Ten ogród w Chojnicach dawno przestał być ogrodem, ale nie eliminuje to groteskowości cytowanego passusu.

Czy dobrze zrozumiałem, że praprzyczyną przejęcia przez miasto był brak wpisu w KW ? I gdzie był w tym czasie PZD ?
Jeśli jest już o tym na forum, bardzo proszę o link Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tw48
Super gwiazda
Super gwiazda


Dołączył: 15 Gru 2012
Posty: 1566
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sro Paź 26, 2016 15:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O tym ogrodzie była dość obszerna dyskusja na naszym forum, gdyż jako jeden z pierwszych wyodrębnił się jedynie po to, by, korzystając z obietnic włodarzy, a nawet wesół z nimi, doprowadzić do uwłaszczenia. I jest jak jest...
Póki co demagodzy mają się dobrze i kraszą gdzie mogą. Na portrecie arcyksięcia Franciszka Ferdynanda też były kraszanki, ale Szwejk był ponadto.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wpozio



Dołączył: 27 Wrz 2016
Posty: 3

PostWysłany: Wto Lis 08, 2016 22:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich:)
Mam pytanie dotyczace wyodrębnienia ze struktur PZD.
W ustawie art. 69 stanowi
Art. 70. 1. Zebranie działkowców, o którym mowa w art. 69 ust. 1, w drodze głosowania, podejmuje uchwałę o: 1) pozostawieniu rodzinnego ogrodu działkowego, jako jednostki organizacyjnej stowarzyszenia ogrodowego, o którym mowa w art. 65 ust. 1 pkt 1, i powierzeniu mu prowadzenia tego ogrodu albo 2) wyodrębnieniu rodzinnego ogrodu działkowego ze stowarzyszenia ogrodowego, o którym mowa w art. 65 ust. 1 pkt 1, i powołaniu nowego stowarzyszenia ogrodowego, które przejmie prowadzenie tego ogrodu (uchwała o wyodrębnieniu ROD).
Pytanie brzmi. Czy to oznacza że na zebraniu musi zostać powołane nowe stowarzyszenie czy czy można wyodrębnić rod do stowarzyszenia, które zostało już zarejestrowane?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tw48
Super gwiazda
Super gwiazda


Dołączył: 15 Gru 2012
Posty: 1566
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sro Lis 09, 2016 11:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wpozio napisał:
Witam wszystkich:)
...wyodrębnienie rodzinnego ogrodu działkowego ze stowarzyszenia ogrodowego, o którym mowa w art. 65 ust. 1 pkt 1, i powołaniu nowego stowarzyszenia ogrodowego, które przejmie prowadzenie tego ogrodu (uchwała o wyodrębnieniu ROD).
Pytanie brzmi. Czy to oznacza że na zebraniu musi zostać powołane nowe stowarzyszenie czy czy można wyodrębnić rod do stowarzyszenia, które zostało już zarejestrowane?

Odpowiedź jest zawarta w cytowanej treści art. 65 ust. 1 pkt 1. Przepis ten obliguje do powołania nowego stowarzyszenia ogrodowego.
Natomiast wyodrębnienie do stowarzyszenia ogrodowego wyodrębnionego jest niemożliwe, gdyż statut takiego stowarzyszenia imiennie określa ogród, który ono prowadzi bez możliwości prowadzenia w przyszłości bliżej nieokreślonych ogrodów.
Natomiast wyodrębnione stowarzyszenia mogą tworzyć związki stowarzyszeń ogrodowych (art. 52 ustawy o ROD).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Sro Lis 09, 2016 11:19    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DZIAŁKOWIEC W POLSCE . Strona Główna -> STOWARZYSZENIA Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 12, 13, 14
Strona 14 z 14
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

DZIAŁKOWIEC W  POLSCE .  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group