Forum DZIAŁKOWIEC W  POLSCE . Strona Główna DZIAŁKOWIEC W POLSCE .
MIEJSCE SPOTKAŃ UŻYTKOWNIKÓW DZIAŁEK.PORADNIK DZIAŁKOWCA .
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wysokość ogrodzenie działki
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DZIAŁKOWIEC W POLSCE . Strona Główna -> POZOSTAŁE TEMATY DZIAŁKOWE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
banita_bis
Administrator


Dołączył: 21 Sty 2015
Posty: 1562
Skąd: Dolnoślązak, Góry Olbrzymie

PostWysłany: Nie Lis 22, 2015 09:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@ iwona77
W zasadzie odpowiedzi na swoje watpliwości co do płotu i krzewów masz wyżej, więc nie będę się wymądrzał Wink
Ze swej strony dodam jedynie, że takie betonowe ogrodzenie w ogóle jest dyskusyjne. Jeśli są to płyty model sprzed lat ok. 20, to wg mnie na ogrodzenie działki wewnątrz ogrodu wręcz niedopuszczczalne. Płot zewnętrzny od ulicy - jak najbardziej tak.
I poza kompostnikiem, do którego są wręcz stworzone Very Happy
Ale wszystko jest sprawą odpowiedniej arażacji. Szkoda, że nie wrzuciłaś fotek tego ogrodzenia i krzewów.

Co do metrażu, to teraz sprawa jest jasna (w zasadzie zawsze była, ale było za dużo domorosłych interpretatorów prawa). Jesli przekroczone 35 m2, to ból. Przy czym mierzy się po obrysie ścian zewnętrznych, ale do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m2.
Podobnie z wyskością; altana działkowa może mieć wysokość do 5 metrów przy dachu stromym i do 4 metrów przy dachu płaskim.
Jeśli mieścisz się w tych wymiarach , to panu prezesowi pokaż tak: Bye
Chociaż mądrzej by było zaprosić go np. na kawę , bo otwarte konflikty rzadko kalkulują się w dalszej perspektywie.Laughing
Wygląda na to, że popełniłaś błąd, który popełnia wielu z nas; najpierw nabywa działkę, a potem głowi się, jak wyjść z tego ambarasu Very Happy
Pozdrawiam !
PS
Witaj na forum !
Pisz więcej i nie traktuj forum jako tylko banku danych i pogotowia ratunkowego .
Napisz coś więcej w profilu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Nie Lis 22, 2015 09:13    Temat postu:

Powrót do góry
Andre
MEGA GWIAZDA
MEGA GWIAZDA


Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 16683

PostWysłany: Sob Sty 16, 2016 08:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Andre napisał:
Arek dałeś tą reklamę chyba na wszystkich forach. Shame on you

Znów to samo. Idea A może napisz czy masz działkę, ogród, podziel się swoimi doświadczeniami w uprawie a nie ciągle reklama.
_________________
działka Andre
Andrzej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tw48
Super gwiazda
Super gwiazda


Dołączył: 15 Gru 2012
Posty: 1566
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sob Sty 16, 2016 13:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ogrodzenia działek to temat wielokrotnie dyskutowany i dość kontrowersyjny. A to dlatego, że niezależnie od unormowań prawnych każdy ma do tego indywidualne podejście. Jedni chcą się odgrodzić od otoczenia wysokim murem w imię dyskrecji, nieskrępowania itp. Inni źle się czują na działkach "studniach, klatkach".
Przy opracowywaniu nowego regulaminu wnosiłem (niestety bezskutecznie) o podwyższenie norm ogrodzenia działki oraz żywopłotu na granicy między działkami do wysokości 1,5 m. Natomiast za pisemną zgodą sąsiadującego użytkownika wysokość żywopłotu na granicy mogłaby sięgać do 2 m. Trudno utrzymać żywopłot do wys. 1 metra. Przecież to żywy płot...
Zgodnie z paragrafem 51 regulaminu wysokość ogrodzenia nie może przekraczać 1 m i powinno być ażurowe. Również żywopłot rosnący przy granicy nie może przekraczać 1 metra (par. 52 ust. 2 i 3), z tym, że na granicy działki będącej granicą ogrodu (zewnętrzną) żywopłot nie może przekraczać 2 metrów.
W moim ogrodzie działki nie mają indywidualnych ogrodzeń, co w efekcie stwarza poczucie większej przestrzeni i świadczy o pozytywnych relacjach. Jedynie kilka działek jest ogrodzonych niską siatką z uwagi na pieski działkowców.
Na marginesie - w moim ogrodzie corocznie wiosną przy włączaniu wody zarząd sprawdza każdą działkę i altanę, czy nie ma niekontrolowanych wycieków (w ścianie altany wówczas w rurach szumi płynąca woda). Na jednej ogrodzonej działce i zamkniętej furtce na klucz taka kontrola była niemożliwa. Dopiero po tygodniu działkowcy zauważyli, że z altanki na taras wylewa się woda. Efekt - piwnica zalana, ściany, podłogi, dywan i meble przemoczone, boazeria wypaczona.
Zamykanie furtek na klucz, zwłaszcza w dzień, zniechęca sąsiadów do niezapowiedzianych wizyt (czasem to dobrze). Ale jedna ze starszych pań, gdy zasłabła, przez trzy dni leżała bez jakiejkolwiek pomocy...
Warto mieć (bujną) wyobraźnię i przewidywać nawet skrajne skutki związane z zagospodarowaniem własnej działki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andre
MEGA GWIAZDA
MEGA GWIAZDA


Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 16683

PostWysłany: Sob Sty 16, 2016 13:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tw48 napisał:
...Przy opracowywaniu nowego regulaminu wnosiłem (niestety bezskutecznie) o podwyższenie norm ogrodzenia działki oraz żywopłotu na granicy między działkami do wysokości 1,5 m. ...

Wysokość ogrodzenia między sąsiadami może być do wysokości 1 metra choć nieraz jest konieczność jego podwyższenia gdy ma się sąsiada alkoholika pijącego codziennie, załatwiającego potrzeby fizjologiczne bez skrępowania i chodzącego po działce nawet bez majtek a na swojej działce dzieci lub wnuki. Znam takie przypadki. Wtedy zarząd powinien mieć możliwość wyrażenia zgody na podwyższenie ogrodzenia (w uzasadnionych przypadkach).
Nie wiem jednak dlaczego nie zgodzono się na podwyższenie ogrodzenia - mam na myśli żywopłot a nie siatkę do wysokości 1,5 metra na granicy działki z alejką. Może ktoś wie czym to uzasadniano.
tw48 napisał:
...Zamykanie furtek na klucz, zwłaszcza w dzień, zniechęca sąsiadów do niezapowiedzianych wizyt (czasem to dobrze). Ale jedna ze starszych pań, gdy zasłabła, przez trzy dni leżała bez jakiejkolwiek pomocy...

U nas nikt nie zamyka furtki gdy jest obecny na działce. W czasie nieobecności warto jednak ją zamknąć. Są bardzo często kradzieże w dzień nie tylko roślin ale z otwartych altan mienia, gdy działkowiec wychodzi do sąsiada nie zamykając furtki.
Co do stwierdzenia "...w moim ogrodzie corocznie wiosną przy włączaniu wody zarząd sprawdza każdą działkę i altanę, czy nie ma niekontrolowanych wycieków..." to u nas są wywieszane ogłoszenia informujące działkowców o terminie. Nieraz woda jest włączana przez dwa dni na kilka godzin by każdy miał możliwość sprawdzenia czy nie ma uszkodzeń instalacji wodnej.
_________________
działka Andre
Andrzej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tw48
Super gwiazda
Super gwiazda


Dołączył: 15 Gru 2012
Posty: 1566
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sob Sty 16, 2016 16:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Propozycje podwyższenia norm żywopłotu zostały odrzucone bez żadnego uzasadnienia, a nawet merytorycznej dyskusji mimo, iż złożyłem te propozycje w czasie posiedzenia okręgowego zarządu właśnie w toku dyskusji, a nadto do KR PZD na piśmie ze stosownym i obszernym uzasadnieniem. Tak to bywa w myśl zasady "nie, bo nie" i głową muru nie przebijesz. Ale i tak większość moich uwag do przepisów została uwzględniona, szkoda że liczne uwagi dopiero w drodze procesu rejestrowego statutu.
Natomiast co do włączania i wyłączania wody - w moim ogrodzie oczywiście też jest system stałego powiadamiania, a w zasadzie przypominania o tym. Natomiast obowiązują corocznie stałe terminy, tzn. włączenie w drugą niedzielę kwietnia, a wyłączenie w pierwszą niedzielę po dniu 15 października o stałej godzinie 10,00.
Jeśli w dacie kwietnia są nadal ujemne temperatury, to wodę włącza się w kolejną niedzielę. Stałe terminy, niezależnie od pisemnego powiadamiania, są łatwiejsze do "odruchowego" zapamiętywania (ale wyjątki i tak się zdarzają).
Muszę przyznać, że sprawdzanie działek przez członków zarządu przy włączaniu wody, o czym pisałem uprzednio, ewidentnie narusza przepis paragrafu 73 ust. 1 regulaminu. Jednak nasz zarząd uznał (interpretacja rozszerzona), że takie działanie wyczerpuje dyspozycję ustępu 2 tegoż paragrafu, tzn. jest wynikiem "...zagrożenia mienia..." Co prawda nie jest zagrożenie bezpośrednie, a jedynie podejrzenie możliwości jego zaistnienia. I tyle, gdyż nie ma co wchodzić w akademicką dyskusję.
Co do zamykania furtki - pełna zgoda, że należy zamykać jedynie pod nieobecność lub na noc. Ale praktyka jest nieco inna i zdarzają się nawet furtki zatrzaskowe bez możliwości otwarcia z zewnątrz.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andre
MEGA GWIAZDA
MEGA GWIAZDA


Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 16683

PostWysłany: Nie Sty 17, 2016 12:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tw48 napisał:
Propozycje podwyższenia norm żywopłotu zostały odrzucone bez żadnego uzasadnienia, a nawet merytorycznej dyskusji ...

Niestety góra nie liczy się z szeregowymi działkowcami i ich opiniami. W większości ogrodów przy alejkach są żywopłoty wysokości około 1,5 m.
_________________
działka Andre
Andrzej


Ostatnio zmieniony przez Andre dnia Pon Sty 18, 2016 09:03, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tw48
Super gwiazda
Super gwiazda


Dołączył: 15 Gru 2012
Posty: 1566
Skąd: Łódź

PostWysłany: Nie Sty 17, 2016 21:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mierz siły na zamiary - liczy się właściwa taktyka, która przynajmniej gwarantuje głoszenie odrębnych poglądów bez wypadnięcia z orbity.
Jest wiele do zrobienia i to jest najważniejsze. Póki co, od czasu zawetowania sześciu przepisów ustawy przez I prezesa SN , aż do opracowania przepisów ustawy, statutu i regulaminu moje liczne wnioski i uwagi (zawsze oceniane jako pod prąd) mogę podsumować - "a nie mówiłem".
Ponoć kropla drąży skałę i warto być cierpliwym robiąc swoje na miarę możliwości.
Należy pamiętać, że jakiekolwiek przepisy porządkowe zawsze napotkają krytyczne oceny, bo jesteśmy, jacy jesteśmy i dla wielu czubek nosa oraz źle zrozumiana wolność są ważniejsze od zdrowego rozsądku, empatii i... długo by wymieniać przywary. Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
banita_bis
Administrator


Dołączył: 21 Sty 2015
Posty: 1562
Skąd: Dolnoślązak, Góry Olbrzymie

PostWysłany: Pon Sty 18, 2016 08:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tw48 napisał:
Mierz siły na zamiary - liczy się właściwa taktyka, która przynajmniej gwarantuje głoszenie odrębnych poglądów bez wypadnięcia z orbity.
Jest wiele do zrobienia i to jest najważniejsze. /.../moje liczne wnioski i uwagi (zawsze oceniane jako pod prąd) mogę podsumować - "a nie mówiłem"./.../

A.Słonimski kiedys też pisał: pamiętajcie, że byłem przeciw
Obserwuję ten watek od dłuższego czasu i poraz pierwszy napiszę nie na temat , ale o osobie.
Kiedyś juz napisałem, że jesteś po niewłaściwej stronie barykady. Twoja wiedza i doświadczenie aż się proszą, aby je odpowiednio zdyskontować . Rozumiem jednak, że nie przesadza się starych drzew. Wink
W moim życiu wiele razy - ba! najczęściej - miałem odmienne zdanie. Gdybym był pieniaczem, pewnie bym drążył wątki do upadłego, zapominając, jak to u pieniaczy, o początku (przyczynie) całej hucpy.
A ja jestem raczej hipsterem. Byłem nim kiedy dzisiejszych hipsterów jeszcze rodzice nie mieli w planie Wink i kiedy nie znano tego pojęcia. Zanim poznałem to słowo, czasami określałem się też jako gogolowski akuratnik .
Zdarzało się, że moje poglądy czy pomysły raptem żyły własnym życiem, i za autora podawał się ktos inny.
Ostatnio nawet nie próbuję toczyć dyskusji, bo wielu dyskutantów do prawdy podchodzi jak do doopy; każdy ma własną Exclamation
Wystarczy mi więc, że zamieszam.
I - jak przypomniany wyżej A.Słonimski - pamiętajcie, ze byłem przeciw. Laughing

Ale jest jeszcze jedna strona tego medalu. Też bardzo polska (powinno być chyba "polska").
Osoby, które dzisiaj stoją w opozycji do Twojego zdania, jutro - nagle oświecone jakimiś wytycznymi lub oczekiwania przełożonego czy II instancji - nagle stają się w wypowiadaniu poglądów bardziej wyraziste od Ciebie. Działa mechanizm gorliwości neofity. Choć mnie bardziej wygląda to to typowe włazid...wo. I dla Ciebie w tym nowym duchu miejsca już nie ma. Zrobiłeś swoje, pomogłeś koledze awansować , wylansować się, to teraz się usuń !
Ten wpis nie jest atakiem, ale przyznaj się - ile razy zdarzyło się, że ktoś publicznie przyznał, że się pomylił i Ty miałeś rację ? Laughing
Pozdrawiam!
PS
Ten mechanizm wjeżdżania na cudzym grzbiecie kiedyś opowiedziałem koledze i prorokowałem zwolnienie jego żony. Nie prorokowałem - krakałem. Na potwierdzenie czekałem tylko 3 tygodnie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Teodor44
Super gwiazda
Super gwiazda


Dołączył: 16 Sie 2012
Posty: 1972
Skąd: Wielkopolaninem jestem

PostWysłany: Pon Sty 18, 2016 10:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Andre napisał:
tw48 napisał:
Propozycje podwyższenia norm żywopłotu zostały odrzucone bez żadnego uzasadnienia, a nawet merytorycznej dyskusji ...

Niestety góra nie liczy się z szeregowymi działkowcami i ich opiniami. W większości ogrodów przy alejkach są żywopłoty wysokości około 1,5 m.


Zwiedzałem ogrody ROD w w innym okręgu PZD. Byliśmy w ogrodzie który zajął czołowe miejsce na najpiękniejszy ogród w kraju, była stosowna mosiężna tabliczka o tym świadcząca.
Ogród był ładnie urządzony, działki zadbane, nie było widać ponadnormatywnych altan. Zdziwiłem się że przy głównych alejkach
rosną często żywopłoty tujowe osiągające 3.5 m. Przedstawicielka OZ
tą uwagą poczuła się zaskoczona, powiedziała że ogród jest piękny i nagroda się mu należy. Wszyscy przytaknęli, ale te żywopłoty i regulamin ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tw48
Super gwiazda
Super gwiazda


Dołączył: 15 Gru 2012
Posty: 1566
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pon Sty 18, 2016 11:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem spełnionym zawodowo emerytem, mam własne zdanie i tylko "katar mi grozi".
A co do przepisów porządkowych w ROD. Regulamin zdecydowanie nie nadąża za praktyką stosowaną na działkach (w dobrym tego słowa znaczeniu).
Np. nadal obowiązuje całkowity zakaz stawiania szop, komórek (paragraf 68 pkt 4). A gdzie trzymać kosiarkę, narzędzia, taczkę, nawozy itp? Dawniej służyła do tego altana zbudowana z dykty na działce położonej blisko bloku mieszkalnego. Dziś to wygląda inaczej, altana działkowa jest często rodzajem budynku, ale przepisy są nieprzemakalne. Za to na działce można nadal prowadzić hodowlę gołębi, kur i królików, a pomieszczenia dla zwierząt stanowią integralną część altany działkowej i wliczane są do jej normatywnej powierzchni - paragraf 58. Rozumiem "gołębiarzy", to pasjonaci i temat na odrębną dyskusję. Ale hodowla kur, królików, gdy w sklepach mięsnych bogaty asortyment? Sąsiedzi z takiej hodowli raczej nie są zadowoleni.
Przepisy porządkowe muszą obowiązywać na działkach, ale muszą być także bardziej skutecznie respektowane. Niektóre z nich są nierealne, a to powoduje, że zarządy z konieczności (a czasem dla własnych, egoistycznych celów) stosują je wybiórczo (przymykają oko).
I w efekcie tego mamy takie a nie inne opinie, ktoś się czuje pokrzywdzony, ktoś szykanowany, bo zarząd w jego przypadku nie przymknął oko. I to systematyczne szufladkowanie działkowców do jednej ze stron rzekomej barykady (jeśli gdziekolwiek jest to chyba ze śniegu).
Barykada musi gwarantować skuteczną ochronę i obronę, ma zgraną drużynę oraz przywódcę z autorytetem. Ja nie szukam barykady lecz właściwej i w miarę możliwości skutecznej metody reprezentowania własnego (ponoć niepokornego) zdania.
Najpierw trzeba doprowadzić do wzrostu frekwencji na walnych zebraniach, wybierać mądrze do zarządu z grona licznych kandydatów, a wtedy na własnym podwórku (w ogrodzie) będzie lepiej, przyjemniej i spokojniej (10% ogrodów wyodrębnionych Question ). Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andre
MEGA GWIAZDA
MEGA GWIAZDA


Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 16683

PostWysłany: Wto Sty 19, 2016 09:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tw48 napisał:
...Najpierw trzeba doprowadzić do wzrostu frekwencji na walnych zebraniach, wybierać mądrze do zarządu z grona licznych kandydatów, a wtedy na własnym podwórku (w ogrodzie) będzie lepiej, przyjemniej i spokojniej (10% ogrodów wyodrębnionych Question ). Wink

A jak chcesz to zrobić? U mnie od 35 lat jest na zebraniach frekwencja w granicach 10- 20% i nie pomagają nawet rozmowy z działkowcami by przyszli na zebranie. By wybierać kompetentne osoby do zarządu trzeba mieć odpowiednich kandydatów. Idea
_________________
działka Andre
Andrzej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tw48
Super gwiazda
Super gwiazda


Dołączył: 15 Gru 2012
Posty: 1566
Skąd: Łódź

PostWysłany: Wto Sty 19, 2016 10:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I o tym cały czas piszę, apeluje, podpowiadam - bez aktywnych i zaangażowanych społecznie działkowców właśnie na dole, w ogrodach, można sobie jedynie psioczyć do woli i bić głową w mur. A to pachnie malkontenctwem, pieniactwem itp i nie warto marnować sił, zapału.
Dla Andre - akurat z Twoich okolic znam z jak najlepszej strony Andrzeja Sz. czy Helenkę W. z którymi razem chcemy coś zmienić (Andrzej zrezygnował z kolejnej kadencji z wielką stratą dla sprawy).
Większość niestety decyduje... Crying or Very sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andre
MEGA GWIAZDA
MEGA GWIAZDA


Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 16683

PostWysłany: Pon Sty 25, 2016 18:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O Andrzeju Sz. i Helenie W. mam bardzo dobre zdanie. Very Happy
_________________
działka Andre
Andrzej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
banita_bis
Administrator


Dołączył: 21 Sty 2015
Posty: 1562
Skąd: Dolnoślązak, Góry Olbrzymie

PostWysłany: Czw Wrz 22, 2016 18:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

miodmalina2 napisał:
Witam, a ja założyłam siatkę cieniującą 90 % w kolorze zielonym, przez co zafundowałam sobie odrobinę prywatności......
http://allegro.pl/siatka-dzianina-oslonowa-cieniujaca-1-5x50-90-cien-i5848987265.html

Masz sklep, sprzedajesz na Allegro i kupujesz tamże. Zapewne, aby dofinansowac właścicieli portalu.
Pewnie wystawiasz sobie również komentarze. Czy trafiają się tam negatywy? Wink

Adminie, do dzieła !
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Czw Wrz 22, 2016 18:17    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DZIAŁKOWIEC W POLSCE . Strona Główna -> POZOSTAŁE TEMATY DZIAŁKOWE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
Strona 5 z 5
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

DZIAŁKOWIEC W  POLSCE .  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group