Forum DZIAŁKOWIEC W  POLSCE . Strona Główna DZIAŁKOWIEC W POLSCE .
MIEJSCE SPOTKAŃ UŻYTKOWNIKÓW DZIAŁEK.PORADNIK DZIAŁKOWCA .
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Składka członkowska, opłata na rzecz ogrodu.
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 43, 44, 45, 46, 47  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DZIAŁKOWIEC W POLSCE . Strona Główna -> DZIAŁKI W ROD
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jerzy
Moderator
Moderator


Dołączył: 04 Sty 2009
Posty: 1752
Skąd: Południe

PostWysłany: Nie Gru 21, 2014 10:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tw48 napisał:
W roku 2009 wszyscy prezesi ogrodów otrzymali z okręgowych zarządów pisemne informacje o stanie prawnym gruntów zajmowanych przez ROD. Ponadto wydano stosowne uchwały (metody, taktyka i polityka postępowania). Mimo próśb o podjęcie w tym temacie współpracy z radcą prawnym okręgu, tylko w sporadycznych przypadkach zarządy wykazały się tym zainteresowane (problem z dokumentacją źródłową schowaną gdzieś na działkach, ze świadkami, czyli najstarszymi działkowcami pamiętającymi jak ich ogród był zakładany itp).
Jest faktem, że PZD przez wiele lat bagatelizował problem własności gruntów i odpowiedniego wpisu do rejestru gruntów i ksiąg wieczystych. Niektóre sprawy sądowe (z góry przegrane) odwlekał, przedłużał, i na przykładzie Poznania, wygenerował wysokie odszkodowania wraz z ustawowymi odsetkami za bezumowne użytkowanie gruntów przez ROD.
Nieuregulowania najczęściej dotyczą tych ogrodów działkowych, które do roku 1981 były ogrodami zakładowymi, a następnie weszły (z mocy prawa) do PZD. Najgorzej wygląda to w Warszawie (i stąd taka początkowa niechęć PO do projektu ustawy o ROD).
Niestety, w wielu takich ogrodach nie ma dokumentacji ich założenia (zakłady pracy uległy likwidacji), nie ma planów zagospodarowania ogrodów itp. dokumentacji.

............
Na szczęście w ustawie o ROD ukazały się przepisy ułatwiające uregulowanie tej kwestii na drodze administracyjnej (a nie sądowej). Są to przepisy art. 75 i 76, a w szczególności art. 76 ust. 2.


Tw48, dlaczego nie trzymasz się faktów które sam przytaczasz (pogrubionym drukiem) oraz wielu innych które również dostrzegasz (wcześniej o nich pisałeś). Lekką ręką rozgrzeszasz związek, bronisz go, krytykujesz wszystkich wokół którzy widzą i wytykają związkowe błędy, mało tego dajesz przyzwolenie na powielanie ich (bełkot uchwał, niekończących się wytycznych, wytycznych do tych wytycznych..., wielu absurdalnych decyzji związkowych, gdzie działkowców traktuje się jak dzieci specjalnej troski (z szacunkiem dla tych dzieci). Jesteś działaczem, znasz prawo, wiesz dobrze na jakich zasadach dobiera się aktyw PZD, jak wybiera się delegatów na zjazdy, jak marnotrawi się środki finansowe działkowców na tony wydawnictw typu- "Kim są polscy działkowcy", organizowanie Zjazdów, sadzeniu drzewek zjazdowych, tworzenie mitu jedynego nieomylnego wodza "słońca ogrodów", lobbowanie wśród rządzących na rzecz ... interesu związku pod płaszczykiem troski o ogrody....itd, itp...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Nie Gru 21, 2014 10:15    Temat postu:

Powrót do góry
Annakarenina
MEGA GWIAZDA
MEGA GWIAZDA


Dołączył: 21 Gru 2008
Posty: 3600
Skąd: zachodniopomorskie

PostWysłany: Nie Gru 21, 2014 10:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jarojk napisał:

Od kilkunastu postów bijecie pianę na temat opłaty ogrodowej,składki... Wszystko w oparciu o uchwały pzd...uchwały w której pzd powołuje się na JESZCZE NIE OBOWIĄZUJĄCY STATUT...W związku z czym uchwały te są po prostu nic nie wartymi świstkami papieru...

Dla działaczy ten statut obowiązuje.Napisali sobie na końcu ,że wchodzi w życie z dniem uchwalenia na podstawie art 65 punkt2 Rolling Eyes Rolling Eyes Nie biorą pod uwagę że te ich wypociny mogą okazać się szmelcem.W tym art pisze ,że PZD "działa na podstawie starego statutu do czasu uchwalenia nowego" ,a że to jest jakby sprzeczne z ustawą o stowarzyszeniach to widocznie aktywu PZD mało co obchodzi.Kolejny kwiatek ustawy o rod Evil or Very Mad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tw48
Super gwiazda
Super gwiazda


Dołączył: 15 Gru 2012
Posty: 1566
Skąd: Łódź

PostWysłany: Nie Gru 21, 2014 13:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jerzy - coś nieprecyzyjnie odczytujesz moje wpisy. Ja nikogo nie usprawiedliwiam, a zwłaszcza PZD. Nie stoję po żadnej ze stron (o ile takie są) i niczyim klakierem nie jestem. Mam własne zdanie na wiele nieprawidłowości, itp, itd... Bardzo dobrze znam realia, dysponuję licznymi faktami, bo od wielu lat jestem wybierany do struktur w moim ogrodzie (członek zarządu, wiceprezes, prezes, obecnie przewodniczący komisji rewizyjnej). Jednak moje wpisy nie są tożsame z moimi poglądami - warto to zapamiętać.
Tylko dlatego, że jako jedyny potrafiłem przekonać Starostę do współpracy (dziwny opór w tej materii) i skutecznie i szybko doprowadzić (dowody z dokumentów i osób), jako uczestnik procesowy do prawomocnego wyroku (w 8 m-cy), skorzystałem z zaproszenia dokooptowania na wakat okręgowego zarządu (potem zostałem wybrany). Jako członek okręgowego zarządu (komisja samorządowo-prawna) cały czas usiłuję zachęcić, a następnie wspierać prezesów ogrodów do działań prawnych przy uregulowaniu statusu prawnego gruntów, ale nie tylko. I tu jest największy opór do działań, do poznania procedur i stosownych przepisów. Ale to wymaga dłuższej wypowiedzi...
Natomiast nie przyłączę się do bezpardonowego krytykanctwa PZD, bo chyba nie po to ta strona jest otworzona. A może, jako niepoprawny optymista, mylę się?
W przeciwieństwie do wielu z was podchodzę chłodno, ostrożnie do wyodrębnienia ogrodów z PZD analizując wszystkie za i przeciw. Obserwacja ogrodów wyodrębnionych też coś mądrego wniesie.
Jeśli ktoś z lubością opisuje naciągane zło, samo zło i tylko zło po stronie PZD, nie zauważając jakichkolwiek pozytywów, to (być może podświadomie) namawia innych do pochopnych decyzji. A sprawa wyodrębnienia wcale nie jest taka prosta (w skutkach) i jedynie korzystna.
Każdy ogród ma swoją specyfikę, różnych działkowców itd... Dlatego lepiej jest uczciwie pisać o wszystkim, pisać za i przeciw, żeby każdy we własnym ogrodzie mógł podjąć najkorzystniejsza decyzję. Praktyczne uwagi (a nie krytyczne) będą bardzo pomocne.
Szkoda, że wielu z was poluje na wyimaginowanych przeciwników, którzy jednoznacznie nie stają po stronie krytykujących PZD.
Ostatni wpis Annyka... jest tego przykładem i świadczy o ciągłym biciu piany, albo niekończącym się czepianiu omówionego (po wielokroć) tematu.
I czemu ma to służyć ? (dla Annyka - to pytanie retoryczne). Cool
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Annakarenina
MEGA GWIAZDA
MEGA GWIAZDA


Dołączył: 21 Gru 2008
Posty: 3600
Skąd: zachodniopomorskie

PostWysłany: Nie Gru 21, 2014 20:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O rany pojawił się mesjasz, zbawiciel zabłąkanych działkowców. Bow Bow
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tw48
Super gwiazda
Super gwiazda


Dołączył: 15 Gru 2012
Posty: 1566
Skąd: Łódź

PostWysłany: Nie Gru 21, 2014 21:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla miłośniczki literatury rosyjskiej podam przykład jakim pięknym dialogiem spierał się konający Tiorkin ze śmiercią. Ale nawet najpiękniejsze książki, najpiękniejsze wiersze, nie są w stanie niektórym pomóc w kształtowaniu osobowości.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Annakarenina
MEGA GWIAZDA
MEGA GWIAZDA


Dołączył: 21 Gru 2008
Posty: 3600
Skąd: zachodniopomorskie

PostWysłany: Pon Gru 22, 2014 08:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lepiej być miłośnikiem literatury rosyjskiej jak dzieł Lenina ,co to niektórym kształtowały charakter. Wink Kraj pochodzenia niby ten sam ale przepaść miedzy tymi dziełami galaktyczna Take That Foo
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tw48
Super gwiazda
Super gwiazda


Dołączył: 15 Gru 2012
Posty: 1566
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pon Gru 22, 2014 12:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Treść art. 65 ust. 2 ustawy o ROD jest nieprecyzyjna i aby nie było możliwości stosowania interpretacji winna brzmieć:
"... 2) Do czasu wpisani do Krajowego Rejestru Sądowego uchwalonego statutu stowarzyszenia ogrodowego, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, stowarzyszenie to działa na podstawie statutu Polskiego Związku Działkowców, w zakresie w jakim jego postanowienia nie pozostają w sprzeczności z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa..."
Natomiast aktualny zapis art. 65 ust. 2 daje możliwości stosowania interpretacji, zarówno rozszerzającej, literowej, czy wreszcie zawężającej.
Otóż użycie określenia "...do czasu uchwalenia..." może być , w tym konkretnym przepisie, interpretowane literalnie jako czas fizycznego przegłosowania uchwały. Jednak przy stosowaniu interpretacji rozszerzonej (i taki jest mój pogląd), w tym przypadku należy rozumieć skuteczne albo inaczej zwane prawomocne uchwalenie statutu, tzn. po uprzedniej kontroli sądowej, moment wpisania do KRS przez sąd rejestrowy. Jest to zgodne z tzw. "duchem prawa", gdyż ustawodawca, z pewnością, miał na myśli prawomocne uchwalenie tych przepisów.
Oczywiście PZD "pośpieszył się" (nie wiem po co, bo to nic nie przyśpiesza?) dając sądowi rejestrowemu poważny argument do odmowy zarejestrowania. W efekcie może taki "pośpiech interpretacyjny" wywołać poważne skutki prawne (nieważność z mocy prawa uchwał podjętych na podstawie takiego niezarejestrowanego statutu). Typowy strzał we własną piętę.
Na marginesie: śledząc obrady Sejmu warto zwrócić uwagę na wszystkowiedzących posłów, którzy tak ochoczo stanowią prawo najczęściej nie będąc prawnikami. To oni odrzucają istotne poprawki wnoszone przez fachowców, np. komisję legislacyjną i nie tylko.
A my te "kwiatki" musimy wąchać. A... psik... Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andre
MEGA GWIAZDA
MEGA GWIAZDA


Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 16683

PostWysłany: Pon Gru 22, 2014 14:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proponuję wrócić do tematu "Składka członkowska, opłata na rzecz ogrodu." Idea
Tu jest temat: http://wrzos.phorum.pl/viewtopic.php?t=1852&start=105 Najnowszy statut PZD
Tu jest temat: http://wrzos.phorum.pl/viewtopic.php?t=1791&postdays=0&postorder=asc&start=90 PZD a nowa ustawa.
_________________
działka Andre
Andrzej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andre
MEGA GWIAZDA
MEGA GWIAZDA


Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 16683

PostWysłany: Pon Gru 22, 2014 18:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Składka członkowska a opłata na zarządzanie.
"...Drugą opłatą, którą warto omówić jest opłata na zarzadzanie. Wydatki związane z zarządzaniem ROD są składową kosztów funkcjonowania ROD, a więc są częścią opłaty ogrodowej. Opłatę ogrodową (w tym opłatę na zarządzanie ROD) uiszcza każdy działkowiec, niezależnie od tego, czy jest członkiem PZD, czy nim nie jest. Wysokość opłaty ogrodowej ustala walne zebranie biorąc pod uwagę potrzeby, jakie istnieją w danym ogrodzie. Musi jednak, zgodnie z § 151 ust. 1 statutu PZD, uwzględnić koszty ponoszone przez ROD z tytułu partycypacji w finansowaniu działalności prowadzonej przez jednostkę okręgową i krajową PZD na rzecz ROD i działkowców. Zgodnie z Uchwałą Nr 4/XXIII/2014 Krajowej Rady PZD z dnia 11 grudnia 2014 r. w sprawie określenia wysokości i podziału środków z partycypacji, partycypacja została określona w wysokości 7 gr za m² działki...."
"...W dodatku, walne zebranie – zgodnie z § 151 ust. 2 statutu PZD – może obniżyć opłaty ogrodowe wobec działkowców, którzy z innego tytułu ponoszą obciążenia finansowe przeznaczone na działalność ROD, a więc może obniżyć opłatę ogrodową dla tych działkowców, którzy będąc członkami PZD, uiszczają składkę członkowską. W ten sposób zostaną zrównani w ponoszonych opłatach członkowie PZD i nie-członkowie. Obniżenie opłat ogrodowych nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej obciążeniom finansowym, które działkowcy ponoszą z innego tytułu. Dlatego też walne zebranie może obniżyć dla członków PZD opłatę ogrodową o np. 6 zł z tytułu składki członkowskiej.
Z powyższego jasno wynika, iż opłaty w 2015 r. nie wzrosną, a jedynie zmieni się ich charakter, podział i przeznaczenie. Działkowcom, którzy obawiali się wzrostu opłat, powyższe wyjaśnienia powinny rozwiać wątpliwości i uzmysłowić, że opłaty nie wzrosną...."

_________________
działka Andre
Andrzej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Annakarenina
MEGA GWIAZDA
MEGA GWIAZDA


Dołączył: 21 Gru 2008
Posty: 3600
Skąd: zachodniopomorskie

PostWysłany: Wto Gru 23, 2014 09:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Generalnie to o tym piszemy.Opłaty ze statutem są powiązane więc trudno czasami nie łączyć tych tematów.Trzeba pamiętać ,że działkowiec ma prawo zakwestionować podwyżkę opłat o ile takowa w ogrodzie będzie ,wytaczając powództwo że podwyżka jest niezasadna albo zasadna ale w innej wysokości.Do czasu orzeczenia płaci dotychczasową opłatę i w przyszłym roku jeżeli gdzieś ktoś zakwestionuje ,może być galimatias .Jakoś PZD na swojej stronie nie wspomina ani słowem o prawach działkowca wynikających z ustawy ,twierdzą natomiast ,że opłaty nie wzrosną a jedynie zmieni się ich charakter.Moim zdaniem jest to dalece posunięty optymizm ,no chyba ,że mieli na myśli tylko "swoją działkę która niby im się należy"za zarządzanie ogrodami Rolling Eyes Rolling Eyes .Moje zdanie w tej kwestii jest odmienne ale chyba nikogo już to nie dziwi Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tw48
Super gwiazda
Super gwiazda


Dołączył: 15 Gru 2012
Posty: 1566
Skąd: Łódź

PostWysłany: Wto Gru 23, 2014 14:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zacytowany powyżej przez Annaka... art. 34 ust. 2 i 3 ustawy o ROD dotyczy wszystkich działkowców (tak jak i cała ustawa o ROD) niezależnie, czy są zrzeszeni w stowarzyszeniu PZD, czy w stowarzyszeniu wyodrębnionym. Statut (jako przepis wewnętrzny) nie musi tego przepisu powielać, gdyż ustawa o ROD jest wobec niego aktem nadrzędnym. Prawo działkowca do wnoszenia powództwa cywilnego nie jest czymś nowym, a ustawa o ROD tylko je "powiela" zgodnie z przepisami prawa cywilnego.
Na marginesie - sporządzając statut czy regulamin warto unikać powielania przepisów znajdujących się w aktach wyższego rzędu, a w to miejsce (jeśli jest to konieczne), dla lepszej przejrzystości i czytelności stosować "odsyłacze" np. poprzez użycie określenia np. po wskazaniu numeru przepisu "...stosuje się odpowiednio..."
Na tę kwestię sądy rejestrowe także zwracają uwagę mając na celu uniknięcie zbędnego "zaśmiecania" przepisami już istniejącymi. Takie uwagi dotyczyły także dotychczasowego regulaminu ROD.
PZD prawdopodobnie podejmie działania obniżające tzw. koszty własne. Coś się w tym temacie zaczyna dziać...
Wcześniej opisywałem okoliczności, jakie należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości opłat ogrodowych.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Annakarenina
MEGA GWIAZDA
MEGA GWIAZDA


Dołączył: 21 Gru 2008
Posty: 3600
Skąd: zachodniopomorskie

PostWysłany: Wto Gru 23, 2014 18:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Statut (jako przepis wewnętrzny) nie musi tego przepisu powielać,

Ale ja nie napisałam ,że " w statucie "tylko na str PZD odnosząc się do przeklejenia , które zamieścił Andre.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kazik
MEGA GWIAZDA
MEGA GWIAZDA


Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 4636
Skąd: centrum

PostWysłany: Sro Sty 21, 2015 13:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znajoma chce przepisać działkę synowi. Pyta się kiedy to najlepiej zrobić (jakie miesiące) by nie płacić podwójnej (ona i syn) opłaty ogrodowej, za prace społeczne i ewentualnie składki członkowskiej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andre
MEGA GWIAZDA
MEGA GWIAZDA


Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 16683

PostWysłany: Czw Sty 22, 2015 10:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli przekaże działkę przed walnym zebraniem (styczeń - do czasu zebrania ) na którym są uchwalane opłaty to nowo przyjęty członek (jej syn) opłaca wszystkie opłaty za dany rok. Osoba przekazująca (matka) nie jest zobowiązana do uiszczenia opłat uchwalonych przez to zebranie, gdyż wtedy nie będzie już posiadała działki.
_________________
działka Andre
Andrzej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andre
MEGA GWIAZDA
MEGA GWIAZDA


Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 16683

PostWysłany: Wto Mar 03, 2015 10:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teodor44 napisał:
romank napisał:
Kazik opłaty ogrodowe czy od m2 czy kwotowo zależy od działkowców danego ogrodu. My w 2015 r przechodzimy w opłacie ogrodowej na kwotowo od działki, i jest to zgodne z statutem. Niema nakazu opłaty od m2.

romank
W moim OZ zalecana jest opłata od m2 działki.Tak mówili na naradach szkoleniowych i takie wydali druki wzory uchwał.Podaj prawną możliwość
opłaty kwotowej. Wszystkie znane im wytyczne RK PZD mówią o pobieraniu od m2.

Kazik napisał:
...romank opłaty ogrodowe czy od m2 czy kwotowo nie zależą od działkowców danego ogrodu. Przeczytaj w tej sprawie wytyczne.
Uchwała w sprawie wprowadzenia wytycznych określających zasady odbywania walnych zebrań sprawozdawczo - wyborczych w 2015 roku - 17.12.2014 http://pzd.pl/artykuly/14970/90/Uchwala-w-sprawie-wprowadzenia-wytycznych-okreslajacych-zasady-odbywania-walnych-zebran-sprawozdawczo---wyborczych-w-2015-roku.html. Jest tam napisane "......Przygotowując proponowaną wysokość opłaty ogrodowej, zarząd ROD sumuje prognozowane wydatki związane z funkcjonowaniem ROD - wywóz śmieci, koszty energii na cele ogólne (oświetlenie alei, hydrofornia, dom działkowca), ubytki energii elektrycznej i wody, konserwacje infrastruktury, zarządzanie ROD. Sumę planowanych wydatków dzieli się przez ilość m2 pod działkami i do otrzymanego wyniku opłaty dodaje się partycypację uchwaloną przez KR PZD – w ten sposób otrzymujemy kwotę opłaty ogrodowej za 1 metr kwadratowy działki......."
Czy to nie obowiązuje zarządów ROD Question

Czekamy na odpowiedź Romank.
_________________
działka Andre
Andrzej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Wto Mar 03, 2015 10:17    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DZIAŁKOWIEC W POLSCE . Strona Główna -> DZIAŁKI W ROD Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 43, 44, 45, 46, 47  Następny
Strona 44 z 47
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

DZIAŁKOWIEC W  POLSCE .  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group